ارائه الگوی مالیاتی مناسب برای کاهش آلودگی ناشی از استفاده سموم شیمیایی در مناطق کشاورزی و شبیه سازی مونت کارلو در مواجهه با عدم قطعیت کاهش آلودگی در الگوی مالیاتی مفروض

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 دانشجوی دکتری علوم اقتصادی دانشکده اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان.

2 استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان

چکیده

افزایش فعالیت­های کشاورزی برای پاسخ­گویی به نیازهای اولیه­ی انسان­ها و به تبع آن استفاده روزافزون از سموم شیمیایی برای مقابله با آفات موجود در این صنعت، توجه ویژه­ای را به خود جلب کرده است. استفاده از این سموم منجر به آلودگی محیط زیست خواهد شد، در همین راستا این مقاله سعی دارد تا با طراحی الگوی مالیاتی مناسب، از استفاده­ی بی­رویه این سموم جلوگیری کرده و آلودگی ناشی از آن را نیز کاهش دهد. مبانی نظری این مدل با حداکثرسازی تابع مطلوبیت عوامل اقتصادی دخیل در این مبحث(کشاورزان، تولیدکنندگان سموم و مصرف­کنندگان کالاهای کشاورزی) و با قید حداکثر شدن سود، به­دست آمده است. همچنین برای تایید مبنای تجربی مدل، از تخمین داده­های 26 کشور منتخب(ایران، اتریش، استرالیا، بلژیک، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لوکزامبورگ، هلند، نیوزیلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده). برای دوره­ی 1380-1387 براساس روش پنل دیتا و با آزمون­های GLS و SUR استفاده شده است. نتایج نشان از معناداری مدل و مطابقت آن با داده­های تجربی دارد. در ادامه­ی کار مدل مفروض با روش­های ARDL و ECM برای ایران تخمین زده شده و رابطه­ی بلندمدت ضریب مالیاتی مفروض در ایران به­دست آمده است. همچنین با استفاده از آزمون­های زیووت- اندرس و گرگوری- هنسن، این رابطه­ی بلندمدت در حضور شکست­های ساختاری در اقتصاد ایران بررسی شده که نتایج حاکی از تایید این رابطه است. در پایان این پژوهش نیز با استفاده از شبیه­سازی مونت­کارلو، عدم قطعیت کاهش آلودگی در مدل بررسی شده و با شبیه­سازی شاخص­ VaR، به محاسبه­ی حداکثر کاهش آلودگی برای عوامل دخیل پرداخته شده است.
طبقه­بندی JEL:H21، Q52،C15

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Applying a Tax Model for Reduction of Chemical Pesticides Pollution in Agricultural Areas of Selected Countries

نویسندگان [English]

  • M. SH 1
  • J. SH 2
چکیده [English]

Intensive use of chemical fertilizer in agricultural production has caused environmental pollusion.Taxes are used to reduce environmental pollution. This article aims to provide tax simulation model for reduction of chemical pesticides pollution in agricultural areas. The assumption is to maximize utility for farmers, chemical producers and consumers. Panel data of 26 selected countries including Iran were used for 2001- 2008 period. Various econometric models such as ARDL, GLS and SUR were applied. Also Monte Carlo simulation for reducing pollution uncertainty and simulation of VAR to calculate the maximum reduction of pollution were used. Also pollution function optimization to calculate the optimal percent reduction in pollution of various factors was applied. Based on findings of the study some recommendations are made to reduce pollution.
JEL classification: H21, Q52, C15

کلیدواژه‌ها [English]

  • Tax model
  • Agricultural areas
  • Chemical pesticides
  • Monte Carlo simulation
  • GLS
  • SUR
  • and ARDL